NL DE INT EN FR PL

System FES jest innowacyjnym wynalazkiem, dzięki któremu zupełnie sparaliżowane nogi na nowo mogą zacząć się poruszać. Najnowocześiejsza elektronika znajdująca się w systemie FES umożliwia jazdę na rowerze nawet osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

 

 

Jak to działa?

Rower Berkelbike (Connect, Home lub Pro) posiada czujnik, który informuje stymulator systemu FES o pozycji nóg. Oprogramowanie komputerowe znajdujące się w stymulatorze używa tej informacji celem określenia, które mięśnie należy w danej chwili stymulować oraz oblicza jak silny impuls nale¿y dostarczyć do danego mięśnia. Elektryczne impulsy docierają  do mięśni ze specjalnych elektrodowych spodenek. Są one podobne do zwykłych kolarskich spodenek, posiadają  jednak liczną sieć elektrod. Użytkownik systemu Impuls zawsze musi zwilżyć podkładki elektrod celem zapewnienia dobrego przewodzenia prądu pomiędzy elektrodami, a mięśniami. Impulsy elektryczne stymulują mięśnie w taki sposób, że w odpowiedniej chwili powodują ich zaciskanie, a osoba może swobodnie jechać rowerem Berkelbike.

Samoprzyczepne elektrody można przymocować bezpośrednio do mięśni nóg lub pośladków, co stanowi alternatywę używania spodenek z systemem FES.

 

 

Multiple sclerose met handbike en ligfiets

 

 

 

 

 

Functionel Electrical Stimulation (FES) on bicycle for cycling.

 

Dla kogo jest ten system?

System FES przeznaczony jest dla osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, gdyż system ten wymusza skurcze mięśni  nóg, oraz działa poprzez stymulację elektryczną, co u osób z nieuszkodzonym rdzeniem kręgowym mogłoby powodować ból.

 

 

Efekty

System FES wywiera pozytywny wpływ  zarówno na mentalne jak i fizyczne zdrowie osób niepełnosprawnych. Gdy wzrasta  sprawność fizyczna, usprawnia się działanie systemu immunologicznego. Zwiększenie się masy mięśniowej powoduje lepszy obieg krwi, a co się z tym wiąże, lepszy metabolizm. Zmniejsza się ryzyko odleżyn, gdyż ciało jest lepiej ukrwione, a mięśnie częściej pracują. Wraz ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, zmniejsza się zapadalność na choroby wieńcowe. Osoby używające Berkelbike z systemem FES czują się świetnie, gdyż jazda rowerem sprawia im wiele przyjemności.

 

 

Literatura:  Literature.

 

Broszura: FES brochure (pdf).